دادگر: می ‌خواهیم برای اولین بار در تیراندازی به مدال المپیک برسیمرئیس فدراسیون تیراندازی گفت: ما می ‌خواهیم پس از کسب بهترین نتیجه در مورد سهمیه ها، برای اولین بار در تیراندازی به مدال المپیک برسیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تیراندازی، فدراسیون تیراندازی توانست در سال 98، با وجود همه مشکلاتی که وجود داشت، شش سهمیه المپیک را از آن خود کند و اگر شیوع کرونا نبود، شاید می‌توانست تعداد سهمیه‌های خود را نیز در این رشته افزایش دهیم.
در ادامه مشروح گفت وگوی علی دادگر، رئیس فدراسیون تیراندازی را می‌خوانید:
سال 98 برای تیراندازی چگونه به پایان رسید؟
سال 98 سال پر فراز نشیبی برای کشور، مردم و ورزش ایران بود اما ما سعی کردیم مسیر خود را به خوبی طی کنیم. ابتدا در تیراندازی اهدافی را تعریف کردیم و خوشبختانه تقریبا به تمام آنها رسیدیم. فدراسیون و رشته تیراندازی وابسته به سلاح، مهمات، پول و بودجه است و در این زمینه با مشکلات رو به رو بودیم از طرفی با تحریم‌ها، سختی‌ها و مشکلات ارزی دست به گریبان بودیم اما بر این مسائل فائق آمدیم.
مهم ترین دستاورد تیراندازی در سال 98 چه بود؟
ما موفق شدیم در طول 72 سال گذشته که ایران در المپیک حضور داشته، 6 سهمیه در تیراندازی بگیریم که بهترین نتیجه طی ادوار گذشته است. در مورد کسب سهمیه ‌ها برای رشته تفنگ و تپانچه نسبتا راضی هستم و اگر حواشی و کمبودها نبود مطمئناً سهمیه ها بیشتر می ‌گرفتیم. ما برای کسب 8 سهمیه برنامه داشتیم.
آیا ممکن است بتوانیم سهمیه هارا از طریق رنکینگ جهانی افزایش دهیم؟
هنوز کار کسب سهمیه المپیک به پایان نرسیده و تکلیف سهمیه ها رنکینگ جهانی مشخص نشده است. اگر جام جهانی هندوستان برگزار می‌شد، احتمال افزایش سهمیه را داشتیم. حالا باید منتظر ادامه تصمیمات فدراسیون جهانی باشیم.
برای حضور موفق در المپیک چه برنامه‌ای دارید؟
تمامی برنامه های ما معطوف به کسب مدال در المپیک و حضور موفق است. ما می ‌خواهیم پس از کسب بهترین نتیجه در مورد سهمیه ها برای اولین بار در تیراندازی به مدال المپیک برسیم.
با شیوع ویروس کرونا اردوهای ورزشی تحت تاثیر قرار گرفته است. فعلا شرایط تمرینات تیراندازان چگونه است؟
اگر چه IOC گفته المپیک به موقع برگزار می ‌شود ولی فعلا به خاطر ویروس کرونا همه چیز بلاتکلیف است. با درایت آقایان نجفی، نصر اصفهانی و خانم الهام هاشمی و اعضای کادر فنی تیم‌های ملی، اردوهای تیراندازان تشکیل شده و مربیان به صورت آنلاین تمرینات آنها در خانه پیگیری می‌کنند. تیراندازان با دستگاه الکترونیکی در خانه تمرین می‌کنند. اگر تیراندازان در این زمان دچار افت شوند، جبران آن سخت است. بچه ها و مربیان دغدغه دارند تا افت نکنند.
عملکرد اهداف پروازی را در سال گذشته چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در اهداف پروازی خیلی امیدوار به کسب سهمیه بودیم. تیراندازان ما از جمله علی دوستی در این ماده خوش درخشید و با امتیاز 119 و با یک اختلاف به فینال و سهمیه نرسید و حتی چند رکورد جدید برای ایران ثبت کرد. در مجموع عملکرد اهداف پروازی نسبت به گذشته بهتر بود.
نگاهتان به وضعیت مهمات و فشنگ در سال 99 چگونه است؟
مشکلات خاصی که برای ورود مهمات داریم که یک مشکل قدیمی است. باز هم دقایق آخر سال حداقل مهمات را تامین کردیم و بخشی در حال تامین است. امیدوارم سال آینده شرایط بهتر شود. در سفر اخیر تیم ملی به آلمان سلاح ورزشکاران به روز شد و امیدواریم برای المپیک مشکلی نباشد.
در سال 98 برخی از سفرهای تیراندازان و اردوهای برون مرزی لغو شد. فکر می ‌کنید اگر این سفرها لغو نشده بود امروز 8 سهمیه که در نظر داشتید کسب شده بود؟
ابتدا باید این موضوع را توضیح دهم که همه اعزام‌هایی که برای مسابقات کسب سهمیه بود، انجام شد و برخی از اعزام‌ها که انجام نشد در آن توزیع سهمیه نبود. در مجموع با توجه به مشکلات تمام اعزام ها انجام شد. لغو اردوها در کسب سهمیه ها بی تاثیر نبود ولی شرایط کشور مهم بود. فقط مسائل مالی در میان نبود بلکه خیلی از کشورها برای صدور ویزا کم لطفی کردند.
در خصوص مربیان و کادر فنی نکته‌ای هست که بخواهید به آن اشاره کنید؟
هم مربیان و هم ورزشکاران هیچ کدام کم فروشی نکردند و برای کسب نتایج تلاش کردند به خصوص مربیان نقش اساسی در کسب سهمیه داشتند. از ورزشکاران، مربیان و همکارانم که تلاش زیادی کردند، تشکر می ‌کنم.
حرف آخر
در سال 98 فراز و نشیب‌ها زیاد بود و همکارانم در فدراسیون با حواشی مبارزه کردند و آنها را به حداقل رساندند و با این شرایط موفقیت در المپیک دور از دسترش نیست. برای تمام هموطنان آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم دور از غصه و ملال باشد.برای پزشکان و پرستاران نیز آرزوی سلامتی دارم.
منبع: تسنیم