الهام هاشمی: سال 98 سالی موفقی برای رشته تیراندازی بودسرمربی تیم ملی تیراندازی گفت: سال 98 سالی موفق برای رشته تیراندازی بود و امیدوارم این مهم به مدال های خوش رنگی برای این رشته ختم شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تیراندازی، الهام هاشمی از ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ به عنوان سرمربی تیم ملی تیراندازی در بخش تفنگ زنان و بعد از آن از دوم تیر ۱۳۹۸ به عنوان سرمربی تیم تفنگ زنان و مردان ایران انتخاب شد. تیم ملی توانست چهار سهمیه در رشته تفنگ کسب کند تا عملکرد موفقی از خود در طول این مدت کوتاه بر جای بگذارد.
وی در گفت‌وگوی عیدانه خود از سال ۹۸ به عنوان سالی موفق در رشته تیراندازی یاد کرد و صحبت هایی در خصوص مسائل مختلف انجام داد که در ادامه از زیر نظر می‌گذرانید:
سال ۹۸ برای شما چگونه بود؟
از لحاظ ورزشی سال خوبی برای ایران بود، هر چند که متاسفانه بلایای طبیعی و غیرطبیعی زیادی در کشور رخ داد که واقعأ ناراحت‌کننده بود. امیدوارم در سال جاری دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم. در سالی که گذشت تیم ملی تفنگ علاوه بر کسب چهار سهمیه المپیک، موفق به کسب یک مدال نقره و چهار برنز در مسابقات قهرمانی آسیای دوحه و همچنین چهار مدال طلا، دو نقره و یک برنز در مسابقات اوپن دانمارک شد، به علاوۀ یک مقام چهارمی و یک پنجمی در مسابقات جام جهانی ریو و پکن، مدال طلای میکس جوانان جهان در زول آلمان، مدال طلای میکس و نقره تیمی مردان در مسابقات یونیورسیاد ایتالیا. همچنین یکی دیگر از افتخارات من در سال 98 عضویت در کمیته تفنگ کنفدراسیون آسیا بود.
گویا ورود شما به تیراندازی باعث شده در زمینه تحصیلات مشکلاتی برای شما بوجود بیاید؟
همیشه عاشق تیراندازی بودم به همین دلیل پس از اینکه به اردوی تیم ملی دعوت شدم فقط خواستم وارد دانشگاه شوم و دیگر به رشته مورد علاقه، آینده و ... فکر نمی‌کردم. در رشته رادیولوژی قبول شدم، اما پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصمیم گرفتم به منظور قبولی در رشته‌ای بهتر دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم، اما این بار هم به دلیل مسابقات قهرمانی آسیا نتوانستم آنطور که باید و شاید برای کنکور آماده شوم و مهندسی کشاورزی دانشگاه شیراز قبول شدم. در نهایت کارشناسی ارشدم را در رشته تربیت بدنی دانشگاه شهید بهشتی دریافت کردم.
چه شد وارد دنیای مربیگری شدید؟
تا زمان فارع التحصیلی از دانشگاه، تمام دوره‌های مربیگری و داوری ملی را گذرانده بودم و پس از آن شروع به گذراندن دوره‌های مربیگری جهانی کردم و با فاصله دو سال به دو سال، دوره‌های مربیگری B ، C و نهایتا A فدراسیون جهانی را با موفقیت پشت سر گذاشتم و در سال ۱۳۹۲ یکی از معدود مربیان درجه A دنیا و تنها مربی تفنگ در قاره آسیا با مدرک A جهانی شدم. گذراندن دوره‌های مربیگری فدراسیون جهانی و همزمان کار کردن با یکی از بزرگترین مربیان دنیا (لازلو سوچک) که آن سال‌ها سرمربی تیم ملی تفنگ ایران بود به من کمک کرد تجارب زیادی در مربیگری کسب کنم.
به عنوان یک بانوی تیرانداز، این رشته چه جذابیتی می‌تواند برای بانوان داشته باشد؟
به نظر من عشق و علاقه به تیراندازی زن و مرد ندارد؛ تیراندازی رشته منحصر به فردی است که هم نیاز به فاکتورهای آمادگی جسمانی زیادی از جمله استقامت، هماهنگی و تعادل دارد و هم به مهارت‌های ذهنی وابسته است. تمرکز عمیقی که یک تیرانداز باید در مدت زمان طولانی تمرین و مسابقه داشته باشد خیلی چیز‌ها را به انسان می‌آموزد. لذتی که در اصابت تیر به مرکز هدف پس از غلبه بر تمام فشار‌های روانی وجود دارد واقعا به هیچ عنوان قابل توصیف نیست.
تیراندازی چه تأثیری در زندگی شخصی شما داشته است؟
تمام زندگی من تحت تاثیر تیراندازی قرار گرفته و حضور در این رشته مسیر زندگی من را تغییر داد، اما به دلیل نداشتن امکانات و دانش لازم و کافی در سالهای اول شروع تیراندازی در کشور، نتوانستم به چیزی که می‌خواستم برسم. به همین دلیل تصمیم گرفتم مربی شوم تا بتوانم به دیگران کمک کنم. متاسفانه تیراندازی خیلی به تجهیزات وابسته است و من اگر یک بار دیگر متولد شوم سراغ تیراندازی نخواهم رفت.
نتایج تیم ملی را در سال ۹۸ چطور ارزیابی می‌کنید؟
خوشبختانه با کمک همکارانم و حمایت‌های فدراسیون توانستیم نتایج خوبی بگیریم. در رشته تیراندازی، تجهیزات حرف اول را می‌زند و ما باید به تجهیزات روز دنیا مجهز باشیم، اما این برای ما با وجود این همه تحریم‌های ظالمانه که حتی ورزش را تحت تاثیر قرار داده، میسر نیست. با وجود تمام کمبود‌ها باز هم با داشتن بچه‌ای فوق العاده مستعدی که در تیم ملی حضور دارند در مسابقات نتایج خوبی گرفته‌ایم.
نظر شما درخصوص آمدن فصل بهار چیست و چه حسی به شما می‌دهد؟
بهار فصل رویش مجدد است؛ طبیعت بار دیگر زنده و پرطراوت می‌شود و این حس طراوت و زیبایی را به انسان‌ها نیز انتقال می‌دهد. به اعتقاد من بهار بهترین و زیباترین فصل سال است، همه چیز تازه می‌شود و این نکته را به آدم یادآوری می‌کند که همیشه می‌توان از اول شروع کرد.
بهترین جزء سفره هفت سین از نظر شما چیست؟
عاشق سبزه، ماهی و شمع هستم.
چه حسی نسبت به سال موش دارید؟
خصوصیات سال موش را نمی‌دانم، اما امیدوارم سال خوبی در انتظار همه باشد.
هنوز هم مانند دوران کودکی علاقه‌ای برای رفتن به خرید شب عید دارید؟
در دوران بچگی علاقه زیادی به این کار داشتم، اما اکنون چندین سال است فرصت آن را ندارم. چند سالی هم که سنگاپور بودم، کلا چیزی از سال نو احساس نمی کردم.
با این مشغله کاری آیا وقتی برای رفتن به سینما دارید؟
رفتن به سینما را دوست دارم، اما متاسفانه وقت آن را ندارم. امیدوارم عید امسال که قرار است در خانه بمانیم بتوانم فیلم‌های خوبی ببینم.
تا حالا شده به حضور در سینما و بازیگری فکر کنید؟
تاکنون به این مسئله که بخواهم بازیگر شوم، فکر نکرده‌ام، اما شاید بد هم نباشد.
سخن آخر.
سالی سرشار از سلامتی و شادکامی برای هموطنانم در سراسر کشور آرزو می‌کنم و امیدوارم ورزشکاران ایران در تمام رشته های ورزشی حضوری قدرتمند و موفقی در المپیک توکیو داشته باشند.

منبع :میزان